Acest website utilizează cookies-uri. Accept | Politica utilizare cookies

Despre instituție l Informații l Echipa instituției l Servicii l Servicii comunitare l APOSTILA l Transparență plăți l Parteneriate l Județul Timiș
 
 
 
Ultimele comunicate
Suspendare audiente
comunicat de presa - pesta porcina
Conferinta de presa
Legea 544 privind
accesul la informatiile
de interes public
Planul de aparare
impotriva inundatiilor
Buletin de informare
si comunicare (BIC)
Buletin de Afaceri Europene (BAE)
Documente de sinteza
Agenda de comunicate

 



 

AUREL COSMA
Primul prefect român al județului Timiș - Torontal a ocupat funcția în perioada 28 iulie 1919 – 4 aprilie 1920. S-a născut în septembrie 1867 în localitatea Beregsău Mare. A absolvit Facultatea de Drept, devenind doctor în drept și științe de stat.

 

CORNELIU DRAGALINA
Fiul cunoscutului general bănățean Ion Dragalina, Corneliu Dragalina a ocupat, cu delegație, funcția de prefect în perioada aprilie 1920 - februarie 1921. A absolvit Școala de Ofițeri de Artilerie și Geniu, iar după război a urmat cursurile Școlii Superioare de Război. A urcat treptele ierarhiei militare până la gradul de general de divizie.

 

NICOLAE IMBROANE
A îndeplinit funcția de prefect în perioada 21 februarie 1921 – 1 ianuarie 1922, în timpul celui de-al doilea guvern Alexandru Averescu. S-a născut la data de 20 octombrie 1883, în comuna Coștei, lângă Vârșet (Serbia). A studiat Dreptul la universitățile din Budapesta și Cluj, obținând titlul de doctor.

 

CORIOLAN BALTĂ
Prin Înalt Decret Regal, Coriolan Baltă a fost delegat prefect de Timiș -Torontal, la data de 31 decembrie 1921, funcție pe care a îndeplinit-o până la data de 4 februarie 1922. Coriolan Baltă s-a născut la 11 august 1881 la Beregsău Mare, județul Timiș. A absolvit Facultatea de Drept din Cluj, după un an obținând doctoratul. A fost primar al Timișoarei în perioada 28 august 1930 - 17 august 1931.

 

IULIU COSTE
A ocupat funcția de prefect în două perioade: 4 februarie 1922 - 4 iulie 1925 (și-a dat demisia la 1 iulie 1925), respectiv 27 iunie 1927 - 15 noiembrie 1928. S-a născut la Nădlac, județul Arad. A studiat, ca bursier al Fundației Gojdu, Dreptul la Oradea și Budapesta, obținând titlul de doctor în Drept în capitala Ungariei.

 

IOAN FLORIAN OPREA
A ocupat funcția de prefect în intervalul 1 octombrie 1925 - 12 aprilie 1926, la momentul numirii fiind președintele Camerei de Comerț și Industrie Timișoara și director general al Băncii Timișiana. S-a născut la 15 ianuarie 1885, în localitatea Bandu de Cămpie (azi în județul Mureș). A absolvit Teologia.

 

ANTONIU BOGDAN
A îndeplinit funcția de prefect în două perioade, între 12 aprilie 1926 – 8 iunie 1927, respectiv 30 decembrie 1937 – 10 februarie 1938. S-a născut la 11 ianuarie 1881 la Pesac, județul Timiș. A absolvit Facultatea de Drept la Budapesta.

 

DIMITRIE BĂLĂNESCU
A fost delegat în funcția de prefect prin Înalt Decret Regal în perioada 7 iunie 1927 - 27 iunie 1927. S-a născut la 19 februarie 1875, în județul Vlașca. A fost licențiat în Drept. A urcat pe rând treptele militare până la gradul de general de brigadă în rezervă.

 

LIVIU CIGĂREANU
A ocupat funcția de prefect în perioada 16 noiembrie 1928 - 3 februarie 1930. S-a născut la data de 7 decembrie 1875, la Turda. A absolvit facultatea de Drept la Budapesta, obținând titlul de doctor în științe juridice.

 

VALERIU BOLEANȚU
A ocupat funcția de prefect în perioada 1 februarie 1930 - 17 aprilie 1931. S-a născut la 31 august 1882, în Satu Nou, lângă Vârșet. A absolvit Facultatea de Drept din Budapesta, devenind apoi doctor în drept. În anul 1927 a fost subprefect delegat al județului Timiș - Torontal.

 

CONSTANTIN DIMITRESCU
A fost delegat funcția de prefect în aprilie 1931, după ce timp de două luni ocupase postul de prefect al județului Arad

 

AUREL CIOBANU
A fost prefect pentru o scurtă perioadă, între 8-18 mai 1931. S-a născut la data de 25 noiembrie 1873, la Roșia Montană. A absolvit Dreptul la Cluj și Budapesta, după care și-a luat doctoratul în științe juridice. A fost senator, primul președinte al Camerei de Agricultură Timiș - Torontal, președinte al Consiliului Județean.

 

ȘTEFAN BUNGEȚIANU
A fost delegat pentru a îndeplini funcția de prefect în perioada 20 mai 1931 - 15 august 1931. În momentul delegării în funcție, Ștefan Bungețianu ocupa postul de inspector general de poliție la Timișoara.

 

OCTAVIAN FURLUGEANU
A ocupat funcția de prefect în perioada 16 august 1931 – 9 iunie 1932. S-a născut în comuna Fârliug, județul Caraș-Severin, în 10 aprilie 1894. A urmat cariera militară.

 

CORIOLAN BĂRAN
A ocupat funcția de prefect în perioada iunie 1932-noiembrie 1933. S-a născut la 6 februarie 1896 în comuna Nerău, comitatul Torontal. A urmat cursurile Facultății de Drept a Universității din Budapesta, obținând, apoi, titlul științific de doctor în drept la Universitatea din Cluj. A fost primar al Timișoarei în două perioade, între 23 decembrie 1928 - 28 august 1930, respectiv 22 decembrie 1939 – 6 octombrie 1940. A fost subsecretar de stat la Ministerul de Interne.

 

DIMITRIE NISTOR
A avut cel mai lung mandat dintre prefecții de Timiș - Torontal, în perioada 17 noiembrie 1933 – sfârșitul lunii decembrie 1937. S-a născut în luna aprilie 1890, la Burjuc, județul Hunedoara. A absolvit Facultatea de Drept din Budapesta, devenind apoi doctor în drept, institutele teologice din Sibiu și Caransebeș, și Școala Militară de Ofițeri în Rezervă. A fost ajutor de primar al Timișoarei, în perioada 1924 - 1927. A fost membru al Parlamentului ca deputat, între anii 1927 – 1928, și senator, în perioada februarie – mai 1932.

 

GHEORGHE PRAPORGESCU
A fost prefect în perioada 10 februarie 1938 – 20 martie 1939. S-a născut la 1 octombrie 1889 în orașul Turnu Măgurele. A urmat cursurile Școlii Militare de Infanterie și, mai apoi, ale Școlii Superioare de Război.

 

VIRGIL POPOVICI
A fost prefect al județului Timiș - Torontal în perioada 21 martie 1939 – 21 septembrie 1940. S-a născut la 21 martie 1888 în satul Sandu, județul Sibiu. A absolvit Școala de Aplicație a armatei austro-ungare. A deținut pentru puțin timp și funcția de prefect al județului Hotin.

 

GHENADIE ILIE
A ocupat funcția de prefect în perioada 20 septembrie 1940 – 21 ianuarie 1941. S-a născut la 17 decembrie 1905 în comuna Secusigu (azi județul Arad). A absolvit Facultatea de Filozofie și Litere din cadrul Universității din București.

 

ALEXANDRU NASTA
A ocupat funcția de prefect în perioada ianuarie 1941 - noiembrie 1941. S-a născut la 12 martie 1891, în județul Dolj. A urmat cursurile Școlii Superioare de Război. A urcat pe rând treptele ierarhiei militare ajungând până la gradul de general de brigadă.

 

NICOLAE BIREESCU
A ocupat funcția de prefect în perioada 1 decembrie 1941 – 10 iulie 1942. S-a născut la 27 iulie 1895 la Panciova (Pancevo), județul Torontal. A absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universității din Cluj, obținând titlul de doctor în drept. În perioada 1937 – 1939 a ocupat, cu delegație, funcția de prefect de Cluj.

 

GHEORGHE HODOROABĂ
A fost delegat pentru a ocupa funcția de prefect în perioada 10 iulie 1942 – 10 septembrie 1942.

 

CONSTANTIN DELICEANU
A ocupat funcția de prefect în perioada septembrie 1942 – octombrie 1944. S-a născut la 16 ianuarie 1877 în orașul Râmnicu Sărat. A absolvit cursurile Școlii Superioare de Război, ajungând până la gradul de general de brigadă.

 

IULIU IONESCU
A fost numit prefect la 6 octombrie 1944 și a ocupat funcția până la 29 noiembrie 1944. S-a născut la data de 6 august 1888, la Birda. A absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universității din Budapesta, obținând și titlul de doctor în științe juridice. În perioadele 10 octombrie 1928 – 15 aprilie 1930, respectiv 1 aprilie 1936 – 31 martie 1939 a ocupat și funcția de subprefect la Prefectura județului Timiș - Torontal. În perioada 16 aprilie 1930 – 22 iulie 1931 a fost președintele Delegației Consiliului Județean. A mai ocupat și funcțiile de prefect de Arad,în anul 1943, respectiv subprefect de Arad, în anul 1941.

 

GHEORGHE CIORMAN
A devenit prefect în urma manifestației muncitorești din Piața Unirii din Timișoara, de la 29 noiembrie 1944, dată care era fost ajutor de primar al Timișoarei. Numirea sa a venit mult mai târziu, prin Înalt Decret Regal la 19 martie 1945 și a rămas în funcție până la data de 15 iulie 1945. S-a născut la 4 septembrie 1902, în comuna Vărădia. A urmat cursurile Facultății de Drept din Cluj.

 

VALERIU NOVACU
A deținut funcția de prefect în perioada 16 iulie 1945 – 2 aprilie 1947. S-a născut la 26 iunie 1909 în localitatea Pecica, județul Arad. După absolvirea studiilor universitare și-a continuat activitatea în cadrul învățământului superior.

 

TITUS IONESCU
A ocupat funcția de prefect al județului Timiș - Torontal în perioada 2 aprilie 1947 – 15 iunie 1948, în perioada guvernului condus de dr. Petru Groza. S-a născut la 2 septembrie 1913 la Brăila. La momentul numirii Titus Ionescu era prefect al județului Severin. A urmat cursurile Facultății de Drept din Oradea, devenind doctor în științe juridice, și, în paralel, a fost student al Academiei Teologice.

 

SEVERIN COTOARĂ
A fost desemnat prefect în locul lui Titus Ionescu în anul 1948 și a ocupat funcția până în anul 1950. De profesie era strungar.

 

ALEXANDRU MARTA
A fost rezident regal al Ținutului Timiș în perioada 13 august 1938 – 20 septembrie 1840. Ținutul Timiș era format din județele Timiș - Torontal, Arad, Caraș - Severin și Hunedoara. Anterior fusese preșdintele Curții de Apel Timișoara, timp de 17 ani. S-a născut la 9 decembrie 1869 la Căprioara, județul Severin. Ca bursier al Fundației Gojdu a absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universității din Budapesta, obținând titlul de doctor în științe juridice.

 

SEVER BOCU
A fost numit în anul 1929 în fruntea Directoratului Ministerial VII Teritorial cu sediul la Timișoara. Cele șapte Directorate Ministeriale s-au creat în baza noii legi privind organizarea administrativă, promulgată la 3 august 1929. S-a născut la 19 noiembrie 1874 în satul Șistarovăț, județul Arad. În anul 1946 a a fost ales deputat, fiind singurul din județ. În mai 1950 e fost arestat de Securitate și încarcerat la Sighet. Va muri în închisoare la 21 ianuarie 1951.

 


 

 

Instituția Prefectului
Județul Timiș -
scurt istoric

Pe teritoriul actualului județ Timiș, funcția de prefect a fost instituită în administrație odată cu numirea dr. Aurel Cozma, în 28 iulie 1919. Pe atunci județul se numea Timiș - Torontal.

Prefectul era reprezentantul guvernului în județ, numit prin Înalt Decret Regal, la propunerea ministrului de interne.

Județul Timiș- Torontal s-a constituit în vara anului 1919, prin unirea fostelor comitate Timiș și Torontal, revenite României în urma Conferinței de Pace de la Paris.

După patru ani, prin Înalt Decret Regal, s-a promulgat Legea pentru organizarea administrației locale, conform căreia teritoriul țării rămânea împărțit în județe. Tot atunci s-au înființat șapte directoriate ministeriale, Directoratul VII funcționând la Timișoara. Directorul fiecărui directoriat avea în subordine toți prefecții județelor care făceau parte din acel directoriat ministerial.

În 1938 a fost promulgată o nouă constituție, în baza căreia a fost promulgată o lege administrativă, care păstra și județele, dar în baza căreia teritoriul țării a fost împărțit în 10 ținuturi. Noua unitatea administrativă era condusă de un rezident regal. Ținutul Timiș avea reședința la Timișoara și cuprindea cinci județe: Timiș - Torontal, Arad, Caraș-Severin și Hunedoara. În anul 1940 ținuturile au fost desființate.

Prefectura județului Timiș - Torontal a funcționat în două sedii. În perioada 1919 – 1943 a funcționat în imobilul din Piața Unirii, în care astăzi se află Muzeul de Artă, respectiv între anii 1943 – 1949 în actualul Palat Administrativ.

Funcția de prefect a fost abandonată după instaurarea Republicii Populare la 30 decembrie 1948.

După Revoluția din decembrie 1989, conducerea activității administrative la nivel de județ a fost exercitată de Primărie.

Prin Legea nr. 5 din 1990, la 9 iulie 1990, reapare în administrație Prefectura, organism județean numit, care să coordoneze activitatea din teritoriu până la promulgarea noii Constituții. În conformitate cu aceasta lege, în județul Timiș, Instituția Prefecturii era formată din prefect, doi subprefecți, un secretar și 7 membri.

Ca urmare a alegerilor locale din 1992, la 9 aprilie în același an, se constituie Consiliul Județean Timiș.

La 15 mai 1992, prin ordin al prefectului, a fost aprobată organigrama noii Prefecturi, organizată în baza Constituției din 1991, a Legii nr. 69 din 1991, privind administrația publică locală și a Hotărârii Guvernului nr. 118 din 1991, privind structura si atribuțiile aparatului tehnic de specialitate al prefecturilor.

În decursul anilor, atribuțiile prefectului și ale aparatului tehnic de specialitate al prefecturii au fost reglementate prin mai multe hotărâri de guvern.

În prezent, Instituția Prefectului funcționează în baza Legii 340/2004, cu modificările și completările ulterioare și a Hotărârii de Guvern 460/2006 pentru aplicarea unitară a normelor Legii 340/2004.

   
 
 
Programul de lucru cu publicul

la Registratura Generala a
Institutiei Prefectului - Judetul Timis
functioneaza dupa urmatorul orar:
luni, marti, joi, vineri: intre orele 08:30 si 16:30
miercuri: intre orele 08:30 si 18:30

 
Audiente - inregistrare online
Formular de inregistrare online pentru audiente. Programul de audiente.
 
In direct cu cetateanul
In cadrul acestui forum de dialog, va puteti exprima opiniile sau puteti solicita informatii cu privire la problemele cu care va confruntati si intra in competenta Institutiei Prefectului judetul Timis.
 
Contact
Pentru a lua legatura cat mai usor cu noi, accesati aceasta sectiune a site-ului.

 

 
HomepagePrezentare generalaEchipa institutieiServiciiJudetul TimisIn direct cu cetateanulContact
2003 - 2019 © Toate drepturile rezervate Institutia Prefectului judetul Timis. Termeni si conditii de utilizare.